Aktywna majówka? W tych miejscach się zakochasz! - Zator Turystyka

Aktywna majówka? W tych miejscach się zakochasz!

Długi weekend majowy zbliża się wielkimi krokami. W Polsce to czas, w którym chętnie grillujemy z przyjaciółmi, ale także wyjeżdżamy do ciekawych miejsc zarówno w kraju, jak i za granicą. Gdzie warto się wybrać? Podpowiadamy.

Majówka w Polsce – gdzie warto się wybrać?

Majówka 2023 wypada wyjątkowo korzystnie, ponieważ pierwszy dzień długiego weekendu wypada w poniedziałek. Wystarczy wziąć zaledwie kilka dni urlopu, by cieszyć się aż 9 dniami wolnego. Najlepszym pomysłem na spędzenie tego czasu będzie odpoczynek, zarówno aktywny, jak i nieco mniej. Jeśli preferujesz miejsca pełne ludzi, gdzie ciągle się coś dzieje, wybierz popularne kierunki takie jak Zakopane czy Trójmiasto. Można tam nie tylko spacerować, ale także korzystać z lokalnych atrakcji czy próbować przepysznych potraw. Jednak osoby, które cenią sobie spokój, także znajdą w naszym kraju miejsca, w których mile spędzą czas. Mogą to być m.in.:

Kraina Wygasłych Wulkanów  – śladu wulkanicznej przeszłości i winnica

Żeby podziwiać wulkany, wcale nie musisz wyjeżdżać za granicę, możesz zobaczyć je także w Polsce, na Dolnym Śląsku. Oprócz śladów wulkanicznej przeszłości tych ziem Organów Wielisławskich czeka na Ciebie wiele innych atrakcji, jak np. powstała na stoku wygasłego wulkanu winnica Agat w Sokołowcu, a także Ostrzyca i najwyższe wzniesienie Pogórza Kaczawskiego.

Rudawy Janowickie – górskie szlaki i Kolorowe Jeziorka

Osoby, które uwielbiają spacery po górskich szlakach, jednak nie podoba im się tłum, który często można spotkać w tym okresie w popularnych miejscowościach, mogą odwiedzić Rudawy Janowickie. To pasmo górskie świetnie nadaje się na krótkie wyjazdy. Niewątpliwie atrakcją są tu także Kolorowe Jeziorka, czyli zbiorniki wodne powstałe na terenie dawnej kopalni. Mają piękne kolory: żółty, purpurowy, turkusowy i zielony. Osoby, które wybiorą ten region, mogą podziwiać także pobliskie ruiny zamku Bolczów i Starościńskie Skały

Lasy Janowskie – idealne miejsce dla miłośników natury

Każdy, kto świetnie się czuje wśród natury, powinien zobaczyć Lasy Janowskie. 39 tysięcy hektarów terenów zalesionych sprawia, że w spokoju można podziwiać faunę i florę. Po spacerze można także wybrać się do pobliskiego Janowa Lubelskiego i podziwiać np. Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej wraz z cudownym obrazem NMP, jak również odwiedzić Muzeum Regionalne działające w budynku dawnego więzienia.

Weekend majowy za granicą – na jakie kierunki postawić?

Jeśli zdecydujesz się spędzić weekend majowy poza granicami naszego kraju, jest wiele kierunków, które przywitają Cię piękną pogodą i mnóstwem pięknych widoków i atrakcji. Zdecydowanie warto wybrać się np. w takie miejsca jak:

Dubrownik – chorwackie miasto z pięknymi zabytkami

Polacy od lat na kierunek swoich wyjazdów wybierają Chorwację. Ten kraj zdecydowanie rozkochał w sobie naszych rodaków. Piękne plaże, czysta woda, drzewka piniowe i lokalne smakołyki, sprawiają, że wyjeżdżamy tam nie tylko w miesiącach wakacyjnych. Jeśli chcesz uniknąć tłumów w Dubrowniku i móc w spokoju go zwiedzać o wiele lepszym terminem niż miesiące letnie będzie właśnie majówka. Miasto to zapiera dech w piersiach, a wiele zabytków jest objętych patronatem UNESCO.

Las Palmas – malownicza miejscowość Gran Canarii

Osoby, które chcą wypoczywać na plaży w przyjemnej temperaturze, zdecydowanie powinny rozważyć Wyspy Kanaryjskie. W maju panuje tam ok. 20 stopni i można bez  problemów korzystać z uroków plażowania. Oczywiście relaks nad morzem i rozkoszowanie się tamtejszą kuchnią to nie jedyne atrakcje.

Bari – włoska kuchnia i piękne widoki

Bari to zdecydowanie miejsce, które powinieneś odwiedzić. Niesamowite domki trullo, makaron orecchiette oraz przepiękne wzgórza, sprawiają, że staje się ono coraz częściej wybierane przez turystów. Na Bari możesz także podziwiać lokalną architekturę, jak np. bazylikę św. Mikołaja czy zamek księcia Fryderyka II Szwabskiego.

Jak przygotować się do majówki?

Miła i bezpieczna majówka 2023 będzie zależała nie tylko od wyboru dobrego miejsca, ale także odpowiedniego przygotowania. Mowa tu nie tylko o spakowaniu walizki i wzięciu kremu z filtrem, ubrań dobranych do pogody i zabraniu ze sobą dokumentów. Żeby czuć się bezpiecznie i być spokojnym przez całą majówkę warto, jest także wykupić dobre ubezpieczenie. Może ono być pomocne w wielu nieprzewidzianych sytuacjach, takich jak konieczność transportu medycznego i hospitalizacji, ale także wielu innych. Nie jest to drogie rozwiązanie, a sprawi, że w razie potrzeby nie zostaniesz bez pomocy. Zdecydowanie warto się na nie zdecydować.

  • Jeszcze nikt nie dodał opinii, bądź pierwszy!
  • Wpisz swój komentarz
    Picture of Patrycja Błaszczak

    Patrycja Błaszczak