Zamki w pobliżu Zatora - niezwykła okazja do podróży w przeszłość

Zamki w pobliżu Zatora – niezwykła okazja do podróży w przeszłość

Region Zatora i jego okolic, położony w sercu malowniczej Małopolski, jest bogaty w historię i zabytki. Jednym z najbardziej fascynujących elementów krajobrazu są zamki, które stanowią piękne świadectwo minionych epok..  

Zamek Lipowiec

Jeden z najważniejszych zabytków w okolicy Zatora to imponujący Zamek Lipowiec. Położony na wzgórzu, oferuje niezapomniane widoki na okolicę i zapewnia fascynującą podróż w czasie do średniowiecznej historii. Na przestrzeni lat był wielokrotnie przekształcany. Pełnił funkcję strażniczą oraz rezydencjonalną, później został więzieniem dla duchownych.

Zamek w Oświęcimiu

W niedalekiej odległości od Zatora znajduje się kolejny zamek godny uwagi – Zamek w Oświęcimiu. Położony na porośniętym starymi drzewami wzgórzu, nad rzeką Sołą, zamek wraz z wieżą, murami obronnymi oraz zabudową stanowi jeden z ważniejszych zabytków miasta poświadczających jego osiemsetletnie korzenie. Obecnie to siedziba Muzeum, którego misją jest popularyzowanie historii i dziedzictwa ziemi oświęcimskiej

Zamek Tenczyn w Rudnie

Oddalając się nieco od Zatora, warto udać się do Rudna, gdzie znajduje się Zamek Tenczyn. Usytuowany na wzgórzu, wygasłym wulkanie, wznosi się dumnie nad okolicą i jest jednym z najbardziej znanych zamków w Małopolsce. W latach swojej świetności wyglądem i znaczeniem konkurował z Wawelem. Z charakterystycznej Wieży Nawojowej roztacza się zapierający dech w piersiach krajobraz obejmujący nie tylko Rów Krzeszowicki i okoliczne miejscowości, ale także Beskidy, a czasem nawet…Tatry!

W ostatnich latach stał się areną różnorodnych wydarzeń towarzyszących zwiedzaniu: nawiązujących między innymi do historii zamku (inscenizacja obrony zamku przez “Potopem Szwedzkim”), czy geologicznej historii regionu (“Święto Kamieni. Wystawa Agatów z Rudna i okolic”), oraz innych wielu: spektakli teatralnych, koncertów, wystaw i pokazów.

Podsumowanie

Zamki w Zatorze i okolicach stanowią fascynujące miejsca pełne historii, tajemnic i piękna architektury. Pozwalają także poczuć ducha minionych epok. Zamek Lipowiec, Zamek w Oświęcimiu i Zamek Tenczyn w Rudnie to tylko niektóre z wielu atrakcji, jakie czekają na Ciebie w regionie!

Poznaj inne atrakcje Zatora i okolic!

  • Jeszcze nikt nie dodał opinii, bądź pierwszy!
  • Wpisz swój komentarz
    Picture of Patrycja Błaszczak

    Patrycja Błaszczak