Pustynia zaledwie godzinę od Zatora! - Zator Turystyka

Pustynia zaledwie godzinę od Zatora!

Kiedy myślisz o przyjeździe do Zatora, pustynia nie jest zazwyczaj pierwszą rzeczą, która przychodzi Ci do głowy.

Wbrew pozorom, nie trzeba przemierzać tysięcy kilometrów, by zanurzyć się w krajobrazie godnym Sahary. Wystarczy zaledwie godzina jazdy od naszego miasta, aby odkryć niezwykłe zakątki Pustyni Błędowskiej. Ta wyjątkowa pustynia, choć może nieco niepozorna na mapie, kryje w sobie fascynujące tajemnice i zapewnia niezapomniane doznania dla każdego podróżnika.

Mało znana atrakcja

Pustynia Błędowska może być mało znana w porównaniu z innymi atrakcjami w Polsce, ale to właśnie czyni ją tak wyjątkową. To miejsce zachwyca nie tylko swoją unikalnością, ale także spokojem i niezakłóconą naturą. Kiedy stoisz na szczycie jednej z wydm, otoczony tylko horyzontem, poczujesz się jak na zupełnie innym kontynencie.

Warto wspomnieć, że jeszcze na przełomie XIX i XX wieku na obszarze Pustyni Błędowskiej można było obserwować burze piaskowe oraz fascynujące zjawisko fatamorgany. Co więcej, tereny te stały się planem zdjęciowym dla ekranizacji tak znanych filmów jak „Faraon” oraz „W pustyni i w puszczy”.  Na terenie Pustyni Błędowskiej obowiązuje zakaz poruszania się samochodami, quadami oraz motocyklami.

Zwiedzanie pustyni jest możliwe przez cały rok i co najważniejsze – jest całkowicie bezpłatne. Obszar ten znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd oraz częściowo na obszarze użytku ekologicznego Pustynia Błędowska. Jest to również obszar bezpośrednio sąsiadujący z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym. Szczęśliwie, w ostatnich latach przeprowadzono intensywne prace odkrzaczania terenu, co sprawia, że nadal możemy cieszyć się piaskowymi spacerami w tym wyjątkowym miejscu. Dodatkowo, wokół Pustyni Błędowskiej oraz przez samą pustynię poprowadzono kilka szlaków turystycznych, co ułatwia zwiedzanie i odkrywanie uroków tego fascynującego regionu.

Atrakcje Pustyni Błędowskiej

Róża Wiatrów to największy obiekt turystyczny na Pustyni Błędowskiej, zlokalizowany w południowej części tego obszaru. Nazwa tego miejsca wynika z charakterystycznego kształtu systemu altan i pomostów, które z lotu ptaka przypominają “różę kompasową”, czyli wiatrogram. System zadaszonych, drewnianych altan, wyposażonych w miejsca do siedzenia i połączonych pomostami, stanowi wygodną przestrzeń do odpoczynku, organizowania pikników oraz jest doskonałą bazą wypadową dla spacerów w głąb pustyni. To miejsce nie tylko sprzyja relaksowi, ale także często staje się areną różnorodnych wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych, turystycznych oraz sportowo-rekreacyjnych. Obiekt ten oferuje liczne udogodnienia, w tym toalety, podjazd dla osób niepełnosprawnych oraz dostęp do hydrantu. Dodatkowo, jest on monitorowany i oświetlony, co zapewnia bezpieczeństwo i komfort użytkownikom. W okolicy Róży Wiatrów znajdują się wojskowe działa, które stanowią sporą atrakcję wśród dzieci.

Przy „Róży Wiatrów” w sezonie wiosenno-letnim czynne są food trucki serwujące dania gorące (burgery, zapiekanki, hot-dogi, frytki), desery (gofry, lody) i napoje. Z odebranym zamówieniem można wygodnie usiąść na leżakach z widokiem na Pustynię Błędowską. Z uwagi na sezonowość usług lub niekorzystne warunki atmosferyczne, dni i godziny otwarcia punktów gastronomicznych mogą być zmienne

Jeśli nie masz zamiaru wędrować po pustynnych piaskach, zachęcamy do odwiedzenia miejscowości Klucze i punktu widokowego Czubatka. Punkt widokowy Czubatka to jedno z najbardziej fascynujących miejsc obserwacyjnych na terenie Pustyni Błędowskiej. Zlokalizowany nieco wyżej względem wydm i piasków, jest łatwo dostępny dla odwiedzających. To właśnie tutaj często gromadzą się turyści, pragnący podziwiać pustynne krajobrazy. W miejscu tym dostępna jest lorneta oraz wygodne drewniane ławki, na których można usiąść, zjeść posiłek czy rozłożyć mapę. 

Obok znajduje się wieża Nadleśnictwa Olkusz, stanowiąca część systemu ochrony przeciwpożarowej lasów otaczających obszar pustyni. Niestety, wejście na wieżę nie jest możliwe dla zwiedzających. 

Ostatni punkt widokowy na Pustynię Błędowską mieści się w miejscowości Chechło, na wzgórzu Dąbrówka. To dosłownie 10 minut drogi od Czubatki. Warto wspomnieć, że północna część pustyni nadal służy jako teren ćwiczeń dla wojsk powietrzno-desantowych. Niestety, grafik szkoleń nie jest publicznie dostępny, więc spotkanie ich jest kwestią szczęścia. Na miejscu zastaniecie betonową platformę widokową oraz kilka tablic informacyjnych. 

Podsumowanie

Jeśli planujesz wizytę w Zatorze, nie zapomnij wziąć pod uwagę w planie podróży odwiedzenia Pustyni Błędowskiej. To magiczne miejsce, gdzie natura miesza się z historią, a spokój z aktywnością fizyczną. Odkryj tajemnice tej pustyni, zaledwie godzinę drogi od Zatora i pozwól sobie na niezapomniane przygody w otoczeniu dzikiej przyrody i unikalnych, pustynnych a zarazem polskich krajobrazów.

Obserwuj nas w social mediach!

  • Jeszcze nikt nie dodał opinii, bądź pierwszy!
  • Wpisz swój komentarz
    Picture of Patrycja Błaszczak

    Patrycja Błaszczak