Pierwsze zagraniczne wakacje a ubezpieczenie – jakich błędów unikać? - Zator Turystyka

Pierwsze zagraniczne wakacje a ubezpieczenie – jakich błędów unikać?

Planowanie podróży, odkrywanie nowych miejsc i kultur – to wszystko może być niezwykle porywające. Jednak wśród całej tej ekscytacji łatwo zapomnieć o niektórych ważnych kwestiach, takich jak ubezpieczenie podróżne. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na krótką wycieczkę do Europy, czy też na dłuższy pobyt na inny kontynencie, odpowiednia polisa może mieć ogromne znaczenie. Aby uniknąć późniejszych kłopotów, warto poznać kilka typowych błędów, które są często popełniane podczas zakupu ubezpieczenia podróżnego.

1. Niewłaściwy rodzaj ubezpieczenia

Nie zakładaj, że Twoja polisa zdrowotna obejmuje zagraniczne podróże. Często polisy zdrowotne nie są wystarczające, aby zapewnić kompleksową ochronę podczas pobytu za granicą. Podobnie z kartą EKUZ – nie działa ona na całym świecie i uprawnia do leczenia jedynie w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa. Warto więc zainwestować w dodatkowe, dopasowane do specyfiki wyjazdu ubezpieczenie podróżne, które obejmuje opiekę zdrowotną, transport medyczny, utratę bagażu i inne potrzebne świadczenia.

2. Wąski zakres ochrony

Kolejną pułapką jest wybór niewłaściwego zakresu ubezpieczenia. Czasami podróżnicy wybierają najtańsze opcje, nie zwracając uwagi na to, co faktycznie obejmuje polisa. Przed zakupem polisy warto dokładnie zapoznać się z warunkami i zakresem ochrony, aby upewnić się, że pokrywa ona wszystkie potrzeby oraz ryzyka związane z danym zagranicznym wyjazdem.

3. Braku ubezpieczenia bagażu

Kolejnym, często popełnianym błędem, jest bagatelizowanie znaczenia ubezpieczenia bagażu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak kosztowne mogą być straty związane z utratą walizek lub uszkodzeniem wartościowych przedmiotów podczas podróży. Polisa, która obejmuje również przewożony bagaż, może zapewnić odszkodowanie w razie nieszczęśliwych zdarzeń podczas podróży do hotelu, a także pokryć wydatki na niezbędne wyposażenie na miejscu, co łagodzi stres związany z takimi sytuacjami.

4. Niska suma ubezpieczenia

Często urlopowicze wybierają najtańsze polisy, co prowadzi do sytuacji, w której okazuje się, że ubezpieczenie podróżne ma niewystarczającą sumę ubezpieczenia. W przypadku poważniejszych problemów – np. kilkudniowego pobytu w zagranicznym szpitalu, może pojawić się konieczność dopłacenia do rachunków za leczenie z własnej kieszeni. Dlatego lepszym wyborem są polisy z wyższą sumą ubezpieczenia, zwłaszcza jeśli podróżujesz do krajów, w których opieka medyczna jest droga.

5. Ignorowanie warunków umowy

Zanim zakupisz ubezpieczenie podróżne, dokładnie przeczytaj warunki umowy. Niektóre polisy mogą zawierać wyłączenia, które wpływają na zakres ochrony czy proces likwidacji szkody. Być może w danym ubezpieczeniu istnieją ograniczenia, dotyczące określonych krajów czy rodzajów działań. Sprawdź to, by uniknąć przykrych niespodzianek w razie wystąpienia nieszczęśliwych zdarzeń.

*Artykuł sponsorowany

  • Jeszcze nikt nie dodał opinii, bądź pierwszy!
  • Wpisz swój komentarz
    Picture of Patrycja Błaszczak

    Patrycja Błaszczak