Najpopularniejsze trasy rowerowe w Zatorze - Zator Turystyka

Najpopularniejsze trasy rowerowe w Zatorze

Czy wiesz, że nasze miasto oferuje wiele możliwości dla miłośników jazdy na rowerze? Znajdziesz tutaj różnorodne trasy, które różnią się poziomem trudności, długością i charakterem terenu, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie 🚲 W tym artykule przedstawimy Ci trzy najpopularniejsze trasy rowerowe w Zatorze w ramach inspiracji 🙂

Główny Szlak Doliny Karpia

Poziom trudności: Trudny

Dystans: 88,8 km

Trasa rowerowa będzie nas prowadziła przez najpiękniejsze zakątki Doliny Karpia. Wiedzie ona przez ścieżki przyrodnicze,  ścieżki nordic walking, Ekomuzeum Doliny Karpia, ale także poprzez 7 gmin (Brzeźnica, Osiek, Polanka Wielka, Przeciszów, Spytkowice, Tomice i Zator).

Początek naszej wycieczki rozpoczyna się pobliżu zabytkowego kościoła pw. św. Andrzeja. Ruszamy w stronę Piotrowic. Po dotarciu do gminy Zator trasa wiedzie wzdłuż kompleksu stawów Bugaj.

Niestety kompleks stawów przez zabudowania oraz drzewa nie będzie widoczny z trasy. Następnie pomiędzy stawami w Rudzach trasa biegnie w kierunku rzeki Skawy w Grodzisku.

Trasa prowadzi nas do Bachowic. Szlak wiedzie drogami polnymi i leśnymi w stronę Brzeźnicy, która jest najbardziej wysuniętą na wschód gminą w Dolinie Karpia. Mijając zamek w Spytkowicach, mijamy kolejne wsie, aż do Zatora, ponownie przecina rzekę Skawę.

Tabliczki wskazują nam drogę w kierunku Przeciszowa, by przez Polankę Wielką dotrzeć ponownie do Osieka.

Atlas Rowerowy Doliny Karpia: Osiek

Poziom trudności: Średni

Dystans: 26,1 km

Szlak będzie nas prowadził przez dwie gminy, Osiek oraz Głębowice. Podczas podróży znajdziemy kościoły, które zostały przypisane do Szlaku Architektury Drewnianej woj. małopolskiego. Izbę Regionalną Doliny Karpia, liczne stawy hodowlane, kopiec Grunwaldzki, ruiny pałacu w Głębowicach oraz pałac w Osieku.

Startujemy od ul. Starowiejskiej w Osieku, obok kościoła pw. św. Andrzeja.

Jedziemy w kierunku południowo-wschodnim. Po drodze będziemy mijać zabudowania, pola i lasy. Po drodze zbaczając ze szlaku, możemy dojrzeć również kopiec Grunwaldzki. W końcu znajdujemy się pod Urzędem Gminy w centrum Osieka, po drodze mijamy domy mieszkalne oraz zalew przy Resorcie Molo.

Skręcając w lewo na rondzie, miniemy Izbę Regionalną Doliny Karpia.

W drodze powrotnej ukaże nam się park oraz pałac w Osieku

Do dziedzictwa kultury

Poziom trudności: Średni

Dystans: 44,8km

Trasę zaczynamy przy stacji PKP w Zatorze.

Jedziemy w kierunku mostu na Skawie, następnie wybieramy drogę na Grodzisko.

Wjeżdżając w ul. Wiejską, zobaczymy bogate oznaczenia szlaków. Przejeżdżamy przez tory kolejowe, jedziemy, aż zobaczymy, że nasz niebieski szlak skręca w lewo. Jedziemy pod górę, razem z polną drogą wyjeżdżamy na pola. Dojeżdżamy do ul. Górki i skręcamy w prawo, razem z niebieskim szlakiem rowerowym. W Bachowicach jedziemy ul. imienia ks. Gołby.

Następnie rozpoczynamy podróż czerwonym szlakiem rowerowym tzw. Szlakiem Doliny Karpia.

Dojeżdżamy do Tłuczni, tam możemy podziwiać kościół. Kontynuujemy trasę, na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i jedziemy pod górkę. Przy znaku Marcyporęba  skręcamy w lewo. W Marcyporębie droga biegnie prosto. Po minięciu drogowskazu z napisem „Szlak architektury drewnianej” skręcamy w prawo.

Zobaczymy, że znaki szlaku pieszego PTTK odbijają w lewo. My jednak jedziemy prosto.

Później wybieramy drogę na Kalwarię. Na skrzyżowaniu odchodzi droga na Kleczę Dolną, wybieramy drogę na wprost. Mijając przystanek autobusowy i kapliczkę jedziemy prosto. Naprzeciwko widoczne jest sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Wjeżdżając do Kalwarii Zebrzydowskiej, jedziemy na rynek i kierujemy się na klasztor. Ul. T. Kościuszki dojeżdżamy do sanktuarium Maryjnego. Skręcamy w ul. Brodzką. Po prawej stronie widzimy Most Archaniołów na Cedronie.

W końcu zobaczymy znak „Lanckorona 3km” . Poruszamy się niebieskim szlakiem rowerowym w górę.

W ten sposób przejedziemy koło poczty i dotrzemy do Rynku w Lanckoronie, tam kończymy naszą trasę.

Zator-turystyka-rynek-w-lanckoronie-trasa-rowerowa
Rynek w Lanckoronie

Śledź nas także w social mediach!

  • Jeszcze nikt nie dodał opinii, bądź pierwszy!
  • Wpisz swój komentarz
    Picture of Patrycja Błaszczak

    Patrycja Błaszczak