Przez ponad 700 lat wybito w Wieliczce 26 szybów oraz wydrążono 9 mln m³ pustek poeksploatacyjnych
Wędrując po Kopalni można odnieść wrażenie, że poprzecznie, pochylnie i podłużnie nigdy się nie kończą. Jednak czy wiesz, że turyści mają dostęp jedynie do 2% wszystkich podziemnych wyrobisk?
Początkowo chodniki drążono niskie i kręte, w późniejszych epokach, gdy górnicy dysponowali większym doświadczeniem i wiedzą, pozwalającymi sprawniej ocenić położenie i rozległość złoża, chodniki stawały się szersze i bardziej uporządkowane.
Łączna długość obecnie istniejących w Kopalni korytarzy wynosi ok. 245 km. Wieliccy Górnicy prowadzą dokładną inwentaryzację solnych podziemi, a każde wyrobisko i chodnik posiada swoją unikalną nazwę. Bez przesady można powiedzieć, że jest to skomplikowany i wielopoziomowy solny labirynt, dlatego turyści mogą zwiedzać Kopalnię jedynie w towarzystwie wykwalifikowanego przewodnika, który zna podziemne przejścia jak własną kieszeń.
Czy wiesz, czym jest halit?
To nazwa soli kuchennej, czyli minerału o wzorze chemicznym NaCl. Minerał ten ulega krystalizacji – jednak rzadko kiedy, kryształy są tak wielkie i piękne, jak te w ukrytych przed ludzkim wzrokiem przestrzeniach Kopalni Soli „Wieliczka”.
Wyobraź sobie teraz, że wchodzisz do grot, położonych kilkadziesiąt metrów pod ziemią, o których istnieniu nikt dotąd nie wiedział. Niedostępne przez miliony lat, skrywają największy skarb Wieliczki. Witaj w Grotach Kryształowych!
Dodaj opinię