Żeglowanie na falach: najlepsze doświadczenia żeglarskie na polskich jeziorach - Zator Turystyka

Żeglowanie na falach: najlepsze doświadczenia żeglarskie na polskich jeziorach

Mekką polskich żeglarzy jest bez wątpienia Kraina Tysiąca Jezior. Mazury to wyjątkowe miejsce nie tylko w skali kraju, lecz także Europy. Bujna przyroda, nierzadko objęta ochroną prawną, ciekawe zabytki i niebanalna architektura, a także liczne atrakcje i ciekawe wydarzenia każdego roku przyciągają tutaj tysiące polskich i zagranicznych turystów. Co warto robić latem na Mazurach?

Wakacje pod żaglami na Mazurach – dlaczego warto pojechać do Krainy Tysiąca Jezior?

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to miejsce wyjątkowe. Obejmuje około 55 tys. ha, z czego 18 tys. ha zajmują jeziora, a 26 tys. ha porastają lasy. Jeśli spotkałaś lub spotkałeś się z określeniem tysiąca jezior, musisz wiedzieć, że nie oddaje ono stanu faktycznego. Szacuje się, że Mazury obejmują ich znacznie więcej – nawet około 2600 akwenów. Na szczególne wyróżnienie zasługuje także unikalna fauna i flora. W Kranie Tysiąca Jezior funkcjonuje aż osiem parków krajobrazowych i 11 rezerwatów przyrody.

Bez wątpienia najważniejszą atrakcją tego regionu są szlaki żeglowne. Już w XIX wieku powstała idea połączenia ze sobą zbiorników za pomocą kanałów. W ten sposób powstał Wielki Szlak Mazurski, który prowadzi żeglarzy z Piszu przez Mikołajki i Giżycko do Węgorzewa. Jeśli zdecydujesz się na aktywny urlop na wyczarterowanym jachcie lub łodzi, czeka Cię podziwianie z pokładu wyjątkowej przyrody i wielu wysp, które są siedliskami rzadkich gatunków ptaków wodnych i drapieżnych. Po drodze będziesz mijać liczne gwarne porty i kameralne przystanie rybackie. Jeśli chcesz sprawdzić, ile atrakcji czeka na Ciebie na lądzie, po prostu zacumuj w jednej z nich.

Zator_Turystyka_zeglowanie_na_polskich_jeziorach
Źrodło: pixabay.com

Dane statystyczne wyraźnie wskazują, że to właśnie Mazury są w oczach turystów jednym z najatrakcyjniejszych zakątków Polski. Jak w kwietniu 2022 roku podał Główny Urząd Statystyczny, w 2021 roku w całej Polsce z bazy noclegowej skorzystały 22 mln turystów, co oznacza wzrost o 25% w porównaniu z rokiem 2020. Co ważne, w 2021 roku na Warmii i Mazurach nocleg zarezerwowało 900 tys. obieżyświatów z Polski i z zagranicy. Jak widać, region cieszy się sporą popularnością wśród przyjezdnych.

Ciekawe dane podaje także Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku. W sezonie wakacyjnym w 2023 roku miejscowość odwiedziło 129 tys. osób, czyli o 5% więcej niż w analogicznym okresie w 2022 roku.

Najpiękniejsze jeziora i najciekawsze wydarzenia żeglarskie, czyli co robić na Mazurach latem

Kiedy zdecydujesz się na czarter jachtów na Mazurach, upewnij się, gdzie wsiądziesz na pokład wybranej jednostki. Jednym z najpopularniejszych ośrodków żeglarskich w tym regionie są Mikołajki. Żeglarską duszę tego miasta łatwo poznać chociażby po kalendarzu i charakterze eventów. Dni Mikołajek co oku otwierają sezon wakacyjny. Kilkudniowe wydarzenie odbywające się na przełomie czerwca i lipca przepełnione jest koncertami, a towarzyszy mu festiwal rybny oraz symboliczne wodowanie Króla Sielaw. Mieszkańcy, turyści i żeglarze z niecierpliwością czekają też na tradycyjną paradę jednostek pływających.

Po zakończonym evencie warto odbić od brzegu i trochę pożeglować, tym bardziej że w okolicy nie brakuje wyjątkowych szlaków żeglownych. Region stwarza wiele okazji do aktywnego wypoczynku nad wodą i nie tylko. Ogromną atrakcją Mikołajek, która wciąż zaskakuje wielu turystów, jest stok narciarski. Jeśli zastanawiasz się, czy zawitać tutaj również zimą, możliwość szusowania na nartach w najchłodniejszych dniach może być dla Ciebie najlepszą zachętą. Latem warto korzystać jednak z tutejszych jezior. Poza żeglowaniem po kilku jeziorach połączonych kanałami możesz posmakować radości płynącej z uprawiania innych sportów wodnych, takich jak pływanie, kajakarstwo, wakeboarding czy fly boarding.

Zator_Turystyka_zeglowanie_na_polskich_jeziorach
Źrodło: pixabay.com

Świetnym miejscem na letni wypoczynek jest też Węgorzewo. Poza przepięknymi marinami, w których możesz odpocząć od zgiełku miasta, czeka na Ciebie mnóstwo innych atrakcji. Połączenie kultury i natury ma tu niezwykły wymiar. Muzyczny festiwal Węgoszanty to święto piosenki żeglarskiej organizowane co roku pod koniec wakacji. W samym Węgorzewie warto zobaczyć XIV-wieczny zamek krzyżacki i zwiedzić wyjątkowe Muzeum Tradycji Kolejowej. Z kolei na drugie co do wielkości jezioro w Polsce, czyli Mamry, możesz spojrzeć z perspektywy molo, a okolicę zwiedzić, jeżdżąc jednośladem po jednej z kilku atrakcyjnych tras rowerowych.

Rozsmakuj się w mazurskiej kulturze, historii i przyrodzie. Żegluj, zwiedzaj i wczuj się w tutejszy klimat – daj się ponieść mazurskiej przygodzie!

*Artykuł sponsorowany

  • Jeszcze nikt nie dodał opinii, bądź pierwszy!
  • Wpisz swój komentarz
    Picture of Patrycja Błaszczak

    Patrycja Błaszczak