Kto wydmuchał największego balona? Znamy zwycięzców 19. Mistrzostw Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia - Zator Turystyka

Kto wydmuchał największego balona? Znamy zwycięzców 19. Mistrzostw Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia

Na odbywającą się rokrocznie imprezę Rabkolandu, czyli Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia, po raz kolejny przybyły tłumy. W szranki stanęło 42 śmiałków, jednak Mistrz Polski mógł być tylko jeden!

Park Rozrywki Rabkoland słynie z oryginalnych imprez, do jakich niewątpliwie zaliczają się organizowane w lipcu Mistrzostwa Polski w Dojeniu Sztucznej Krowy czy mające miejsce w ubiegłą sobotę Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia. Pierwsze zawody odbyły się w 2003 roku i przyciągnęły aż 500 uczestników!
Zadaniem zawodników jest wydmuchanie jak największego balona w obecności kadry mierzącej, zwanej sędziami balonowymi, którzy dokonują pomiaru za pomocą specjalnych balonomierzy. Jak twierdzą sami uczestnicy, idealny czas żucia gumy przed rozpoczęciem dmuchania to ok. 10 minut. Technika przeżuwania i styl są dowolne, a każdy uczestnik może opracować swój autorski sposób – liczy się efekt końcowy!

W tym roku padł nowy rekord!

Podczas pierwszych mistrzostw zwycięzca stworzył balona o średnicy 20 cm, w 2021 roku padł natomiast nowy rekord – 26,1 cm. W tegorocznej edycji został on jednak pobity!
Tegorocznym Mistrzem w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia został Michał Ryrak z Małej Góry, osiągając wynik aż 31 cm! Na podium znaleźli się również Monika Rozpęda z Tarnowa i Marek Bielski ze Starej Wsi, którzy wydmuchali balony o wielkości kolejno – 29 i 26,5 cm. Oznacza to, że wszyscy medaliści pobili dotychczasowy rekord. Wyróżnienia otrzymały również kolejne osoby, które w klasyfikacji zajęły miejsca IV-X.
To świetne wyniki, biorąc pod uwagę, że rywalizacja była bardzo zacięta. W mistrzostwach wzięło udział aż 42 uczestników, a jeszcze więcej osób przybyło, aby podziwiać zmagania w roli obserwatorów.
– Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia to nasza flagowa impreza, która w trakcie tych prawie 20 lat przyczyniła się do powstania grona niemal zawodowych przeżuwaczy. Nic dziwnego, jest to świetna zabawa nie tylko dla najmłodszych, ale także dla dorosłych! – komentuje Piotr Wiecha, właściciel Parku Rozrywki Rabkoland.

Osoby, które przegapiły tegoroczną edycję nie muszą się martwić – kolejna już w przyszłym roku! To idealny moment, aby zacząć przygotowywać się do zawodów. Tymczasem Rabkoland nie zwalnia tempa i już 10. września organizuje Harce Krokodyla Oskara – park jest bowiem otwarty aż do początku października.
  • Jeszcze nikt nie dodał opinii, bądź pierwszy!
  • Wpisz swój komentarz
    Picture of Patrycja Błaszczak

    Patrycja Błaszczak